Migréna - stres- Jak to lze zvládat?
Migréna a stres
Migréna je jednou z nejčastějších forem bolesti hlavy, která může být vyvolána různými faktory, včetně stresu. Stres může způsobit napětí ve svalstvu hlavy a krku, což může vést k migrénám u lidí, kteří jsou na ně citliví. Proto je důležité najít způsoby, jak se naučit lépe zvládat stres a tak snížit riziko vzniku migrény.
Jednou z nejčastějších psychosomatických příčin migrén je stres, který je spojen s duševním napětím, nahromaděným vztekem, úzkostí, depresí, traumaty, dlouhodobou frustrací, konflikty ve vztazích, dlouhodobou citovou deprivací a strachem.
Hlavním důvodem proč k migrénám dochází, je nedostatečná schopnost ve zvládání a nezpracování těchto zmíněných záležitostí.
Každá bolest, nemoc znamená, že jsme vychýlení ze své rovnováhy. K tomu, abychom ovlivnili své zdraví, je třeba zažívat vnitřní rovnováhu. To znamená, že pokud se cítíme nekomfortně, tak se snažit dostat se zpět do stavu klidu.
Existuje mnoho terapeutických technik, které mohou být účinné při léčbě migrén způsobených stresem.
- Jednou z nich je relaxační terapie, jako je například meditace, čchi kung nebo jóga. Cvičení, mohou pomoci více vnímat své tělo a jeho signály, díky tomu zamezíme blížícím se symptomům. Tyto techniky pomáhají uvolnit napětí v těle a zklidnit mysl, což může vést k úlevě od bolesti migrény.
- kognitivně-behaviorální terapie, která pomáhá jednotlivcům identifikovat a změnit negativní myšlenkové a behaviorální vzorce, které mohou vést k migrénám. Terapeut může společně s klientem pracovat na rozpoznání stresujících situací a naučit ho efektivněji zvládat stres.
- biofeedback může být užitečný při léčbě migrén způsobených stresem. Tato technika se zaměřuje na učení jednotlivců, jak kontrolovat fyziologické reakce těla, jako je například srdeční tep či svalová aktivita. Tím mohou lépe rozpoznat příznaky migrény a naučit se lépe je zvládat.
- Práce se smysly – umožňuje vnímat své tělo a pocity TEĎ A TADY v přítomném okamžiku. Člověk může být přetížen z neustálého přemýšlení nad různými starostmi, což může vést k bolestem hlavy. Práce se smysly nás nutí přerušit tok myšlenek a díky tomu můžeme vnímat své pocity a tělo.
- Sluch – vnímání tónů, které jsou člověku příjemné vyvolává uvolnění. Hudba nad 440Hz je nepřirozená pro lidský organismus, bývá to často novodobá hudba, která způsobuje stres a odpojení od intuice. Hudba vyladěná na 432 Hz a níže naopak zklidňuje, harmonizuje (například: vážná hudba, binaurální zvuky, většinou hudba 80. a 90 let apod.). Účinná je i muzikoterapie.
- Čich – aromaterapie může pomoct vnímat různé vůně, které navodí uvolnění a zklidnění od napětí. Stačí například napustit si vanu s oblíbeným aroma olejem, například levandule, meduňka a vnímat pouze vůni bylinek.
- Hmat – Existují různé terapie, které pomáhají obnovovat intuici pomocí hmatu, vnímat přítomný okamžik a přerušit tok mysli, tím může dojít ke zklidnění – patří sem například terapie se zvířaty, reflexní terapie.
- Zrak – pomocí zraku můžeme také harmonizovat tělo. Například dívání se do zeleně zklidňuje podrážděné oči a může eliminovat bolesti hlavy.
- Arteterapie – může pomoct stejně jako práce se smysly pomoct přerušit tok myšlenek a soustředit se na tvorbu. Během toho dochází k uvolnění.
Důležité je si uvědomit, že každý jedinec může mít odlišné potřeby a preferované terapeutické techniky, proto je důležité konzultovat své možnosti se svým lékařem nebo psychologem. Nezáleží na tom, kterou techniku zvolíte, je důležité pravidelně pracovat na zvládání stresu a udržování zdravého životního stylu, což může vést k menšímu výskytu migrén.
Autor článku: Mgr. Petra Jonášová, DiS.