Jaký mají peníze vliv na partnerské a rodinné vztahy?
Jaký vliv mají peníze na partnerské a rodinné vztahy?
Peníze jsou v naší společnosti častým tématem. Říká se, že peníze kazí charakterem, peníze hýbou světem, peníze ovlivňují vztahy a podobně. Je ale třeba zamyslet se nad tím, jestli to vše opravdu dělají peníze. Je to skutečně tak, že mají peníze zásadní vliv na rodinný a partnerský život? Anebo se vše odvíjí od našeho přístupu k penězům?
Peníze: Máte nad nimi moc, nebo oni mají moc nad vámi?
Peníze je dobré vnímat jako prostředek, který nám má sloužit. Pak už jen záleží na tom, jak je kdo užívá a jak k nim přistupuje. Někteří opravdu peníze vnímají pouze jako prostředek, jiní však naopak slouží penězům. Pokud má člověk téma peněz pod kontrolou, peníze ho nebudou ovlivňovat v různých situacích. Existují lidé, pro které jsou v životě peníze prioritou číslo jedna a vše přepočítavají právě na ně. Jako příklad můžu uvést například první schůzku, kdy partneři hodnotí svůj protějšek zejména na základě toho, kolik byl ochoten za schůzku zaplatit a zda zvolil dostatečně exkluzivní podnik. V partnerských vztazích se zase může jednat o to, že někteří partneři posuzují kvalitu vztahu dle toho, jakou částku protějšek investoval do dárků apod.
Jak to vypadá, když peníze vládnou vám?
Pokud mají peníze nad člověkem moc, řada jeho kroků bude ovlivněna právě penězi. Příkladem může být nákup jídla. Lidé, kteří budou chtít na jídle co nejvíce ušetřit, budou vybírat co nejlevnější potraviny bez ohledu na to, že jim takováto strava může v budoucnu způsobit zdravotní obtíže. Tento přístup k penězům pak samozřejmě ovlivňuje i partnerské vztahy. Žena může být například rozčílená na partnera za to, že není úspěšný v zaměstnání a nevydělává tolik peněz, kolik by si představovala apod.
Vše závisí na osobním vztahu k penězům
To, jak na peníze nahlížíme, se tedy odvíjí od nás samotných. Ve hře tak nejsou peníze, ale lidská povaha. Existují lidé, kteří se nechávají ovládat penězi a lidé, kteří mají nad financemi kontrolu a jsou sami pány své situace. Často se setkávám s tvrzením: "peníze jim zničily vztah". Mají ale peníze vážně takovou moc? Ne, vztah si mohou zničit lidé pouze sami svým nastavením a přístupem.
Lidé mají často tendenci svádět vše na okolnosti, jako jsou například peníze. Pokud má však člověk problém s penězi, problém je v něm samotném, nikoliv v penězích. Ve chvíli, kdy má člověk srovnané téma peněz a hodnot, tak většinou nedojde k tomu, že by mu peníze dokázaly pokazit vztah. Abyste tedy mohli vytvořit funkční vztah, který peníze neovlivní, musíte začít sami u sebe.
Situace, které mohou vyústit v problémy ve vztazích
Ve své praxi se sestávám s několika problémy, které se vyskytují v mnoha rodinách a partnerských vztazích a jsou spojeny s otázkou peněz.
Žena spoléhá na zabezpečení ze strany partnera
Jednou ze situací, která může vyústit v konflikt mezi partnery, je očekávání ženy, že ji partner finančně zajistí. Tato očekávání poměrně často pramení z výchovy. Například žena vyrůstající v rodině, kde děti vychovávají tak, že se nemusí o nic starat, v sobě může mít vnitřní přesvědčení, že by se o ni měl partner postarat. Žena se pasuje do role dítěte a svého partnera tlačí do role otce. K podobnému scénáři může dojít i v rodinách, které zanedbávají a ponižují své děti. V tomto případě může vést dysfunkční výchova k tomu, že žena, případně muž, začne velmi brzy vyhledávat partnera s cílem utéct od rodičů. Ve svém protějšku však nehledá rovnocenného partnera, ale oporu, finanční zabezpečení a nového rodiče.
Vždy, když nevíte, jestli dotyčného opravdu milujete nebo přemýšlíte nad tím, jestli nejde jen o touhu po zajištění, vyzkoušejte toto: Představte si, že váš partner přišel o vše a je bez domova a položte si otázku, jestli byste s ním byli i za těchto okolností. Chtěli byste se jím zabývat? Pokud je vaše odpověď ano, nejspíše jste s ním z dobrého důvodu – máte ho rádi pro něho samotného. V případě, že vaše odpověď zní ne, je dobré prozkoumat motivy vašeho jednání.
Žena je na mateřské dovolené
Další situací, která často ústí v neshody je, když je žena na mateřské a živí ji muž, který se nijak nepodílí na chodu domácnosti s argumentem, že on vydělává peníze a domácnost a dítě je prací ženy. Tento přístup může vést u žen na mateřské dovolené k pocitu méněcennosti. Některé ženy se rozhodnou přizpůsobit svému muži, což však může ještě prohloubit to, že si jich muž přestane vážit a ze vztahu se může začít vytrácet vzájemné porozumění. Vztah by vždy měl být rovnocenný a žena ani muž by v něm neměli mít pocit, že jsou méně než ten druhý. Doporučila bych proto, aby se spolu partneři učili komunikovat, respektovali se a vzájemně si naslouchali.
Žena vydělává více než muž
Výjimkou samozřejmě nejsou ani situace, kdy žena vydělává více než muž a muž se s tím nemůže vyrovnat. Pocit méněcennosti v tomto případě mohou vyvolávat věty typu "muž je živitel rodiny", "muž se musí o ženu postarat" apod. V praxi se setkávám i s tím, že místo toho, aby muži svou partnerku podporovali, začnou s ní soupeřit a shazovat ji. Na vině však ve skutečnosti zpravidla není to, že partnerka vydělává více peněz, ale dřímající pocit nejistoty v muži. V tomto případě je třeba si uvědomit, že není důležité, kdo vydělává kolik peněz, ale jak se spolu partneři cítí.
Partneři pochází z rodin s rozdílnými finančními styly
Problém může nastat také v případě partnerského modelu, ve kterém figurují partneři vychovaní v rodinách s odlišným životním stylem – v jedné rodině bylo dítě vedené k šetření a rozvážnosti a ve druhé se peníze nijak zásadně neřešily. Pokud mají partneři zcela rozdílný pohled na finance, může to vést ke vzniku konfliktů. Jeden z partnerů může žít v neustálém strachu z toho, že jeho protějšek příliš utrácí peníze a druhý může mít zase pocit, že je omezovaný ve svém životním stylu. Na tuto situaci je však možné pohlížet i jako na příjemnou výzvu a možnost začlenit do svého života nové finanční návyky.
Partneři se dostali do dluhů
Ne nadarmo se říká, že k prověření kvality vztahu dochází v době krize. Pokud není vztah založený na upřímné lásce, může dojít k tomu, že se vztah rozpadne poté, co se jeden z partnerů zadluží nebo přijde o práci. Tyto okolnosti samozřejmě ovlivňují psychické rozpoložení a mohou vyvolávat úzkosti a paniku. Stabilní vztah by však měl ustát i krize. Ve stabilních vztazích jsou totiž lidé z důvodu, že se mají vzájemně rádi, a peníze pro ně nepředstavují překážku.
Rodina řeší dědictví
Co se týče situací, které často vedou k rozkolu v rodinách, vysoko na pomyslném žebříčku se umísťuje dědictví. K rozpoutání boje v rodině kvůli dědictví opět dochází obvykle tam, kde ani doposud rodinné vztahy nefungovaly správně. Skryté problémy v rodině se často odkryjí až v době, kdy dojde k nějaké krizi. Krizové situace většinou představí vztahy mezi členy rodiny bez příkras. Dokud o nic nejde, může rodina působit poměrně harmonicky. Dědictví zpravidla nedokáže narušit vztahy v rodinách, kde se mají příbuzní opravdu rádi a jeví o sebe zájem.
Jak přistupovat k finančním problémům ve vztazích?
Základem pro stabilní vztah, který neohrozí finanční problémy, je sebeláska. Jakmile člověk nemá dostatečné sebevědomí a nezná svou vlastní hodnotu, může na finanční aspekty vztahu nahlížet nezdravě nebo nemusí psychicky zvládat dluhy, vyšší výdělek partnera či ztrátu práce.
Myslete na to, že i když jsou peníze bezesporu důležitou součástí našich životů, neměly by být zásadním měřítkem štěstí a spokojenosti v rodinných a partnerských vztazích. Základem řešení finančních problémů ve vztazích je komunikace. V případě, že komunikace selhává, doporučujeme se obrátit na terapeuta, který vás může navést tím správným směrem.
Autor článku: Mgr. Petra Jonášová, DiS.